Zaznacz stronę

USG Piersi

 

usg piersi

USG piersi jest podstawowym badaniem o charakterze diagnostycznym, dzięki któremu możliwa jest ocena budowy piersi – przewodów mlecznych oraz tkanki łącznej. Podczas badania USG lekarz bada również doły pachowe – w ten sposób sprawdza węzły chłonne. USG gruczołów sutkowych to rodzaj badania prewencyjnego, które celem jest szybkie wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w okolicach piersi. USG piersi jest badaniem, które powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę, która ukończyła 30 lat.

 

USG piersi – na czym polega badanie?

 

 

na czym polega badanie piersi

USG piersi wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Lekarz nakłada na pierś specjalny żel, a następnie za pomocą głowicy ultradźwiękowej (podłączonej do komputera) przesuwa się po gruczołach sutkowych, wykonując ruchy okrężne oraz pionowe. Podczas badania sprawdzane są również doły pachowe – ma to na celu sprawdzenie czy nie kształtują się tam charakterystyczne zgrubienia. Należy pamiętać, że badanie USG piersi nie zastępuje badania mammograficznego. Oba badania uzupełniają się – dlatego tak istotne jest, aby przeprowadzać je regularnie. Po zakończonym badania, pacjent otrzymuje opis badania oraz zdjęcia.

 

USG piersi – przygotowanie do badania

 

 

Przygotowanie do Badania piersi

Jeżeli pacjentka przed wykonywaniem badania USG, miała badania ultrasonograficzne oraz mammografię – powinna przynieść wyniki tych badań. Zaleca się, aby przed przystąpieniem do badania USG nie korzystać z dezodorantów oraz innych środków, które zmniejszają potliwość – mogą one przyczynić się do utrudnień podczas wykonywanego badania. W przypadku badania profilaktycznego lub diagnostycznego najlepiej przystąpić do USG pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Jeżeli pacjentka podczas sprawdzania piersi w domu wykryje jakieś niepokojące zmiany, powinna zgłosić się natychmiast do lekarza – niezależnie od dnia cyklu.

 

Główne wskazania do przeprowadzenia badania USG piersi:

 

 

wskazania do badania piersi

• bóle piersi,
• wykryte zmiany podczas samodzielnego badania w domu,
• wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
• badanie kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian,
• występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym,
• pooperacyjne usunięcie gruczołu piersiowego,
• powiększone pachowe węzły chłonne.

 

Badanie wykonują:

 

dr-anna-skrzynska

Dr Anna Skrzyńska

Ultrasonografia,
Specjalista Chorób Wewnętrznych

 

ginekolog Krzysztof Sankiewicz

Dr n. med. Krzysztof Sankiewicz

Specjalista Ginekolog – Położnik,
Ultrasonografia

Umów wizytę

tel. 22 888 55 55

e-mail: rejestracja@progressclinic.pl

Możesz zapisać się również przez formularz kontaktowy – oddzwonimy do Ciebie:

*pole obowiązkowe

 

Przesłane dane są przetwarzane w celu kontaktu i prawidłowej realizacji usługi. Administratorem Państwa danych osobowych jest Progress Clinic Bartosz Cent ul. Okrężna 51 05-827 Grodzisk Mazowiecki. Zgodnie z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679, przysługuje Państwu prawo do wglądu w dane, zmiana danych, żądanie usunięcia, żądanie zmiany sposobu przetwarzania, zaprzestania przetwarzania, na e-mail recepcja@progressclinic.pl