Żarówka

Co daje badanie?

Test złożony jest przesiewowym badaniem prenatalnym służącym do określenia statystycznego ryzyka wystąpienia u Waszego dziecka zespołów genetycznych, m.in. Zespołu Downa – Trisomii 21, Zespołu Edwardsa – Trisomii 18, Zespołu Patau – Trisomii 13. 
Badanie wykonuje lekarz ginekolog i składa się z 3 elementów:

  • szczegółowego wywiadu lekarskiego
  • badania USG między 11. a 13. tygodniem ciąży z oceną markerów zespołów genetycznych zgodnie z FMF
  • badań biochemicznych markerów – białko PAPP-A oraz wolnej podjednostki B-HCG

Wskazania do wykonania badania

Każda ciężarna kobieta zgodnie z wytycznymi PTGiP oraz FMF powinna mieć zaproponowany i wykonany test złożony.

Jak się przygotować do badania?

Nie jest wymaga specjalne przygotowanie poza dobrym nastawieniem i cierpliwością, ponieważ badanie potrafi być czasochłonne.

Badanie wykona:

Brak zdjęcia lekarza

Dr Michał Gontkiewicz

Poznaj lekarza

Koszt badania:700 zł

Na czym polega i po co wykonuje się Test PAPP-A

Test PAPP-A jest bezinwazyjnym badaniem prenatalnym służącym do określenia statystycznego ryzyka wystąpienia u Waszego Dziecka wad genetycznych, m.in. Zespołu Downa, Zespołu Edwardsa, Zespołu Patau. Badanie wykonuje lekarz ginekolog, między 11 a 14 tygodniem ciąży. Trwa ono ok. godziny i składa się z 3 elementów:

  • Szczegółowego Wywiadu Lekarskiego
  • Specjalnego badania USG Przezierności Karkowej Płodu
  • Badania Krwi

Kto powinien wykonać Test PAPP-A?

Badanie jest w pełni bezpieczne zarówno dla Matki, jak i dla Płodu, dlatego może je wykonać każda Kobieta w Ciąży, jeżeli tylko ma taką potrzebę. Test PAPP-A jest szczególnie zalecany Kobietom w Ciąży, które przekroczyły 35 rok życia oraz tym które wcześniej urodziły dziecko z wadą genetyczną lub w ich bliskiej rodzinie urodziło się takie dziecko.

Jak przygotować się do Badania?

  • Test PAPP-A nie wymaga specjalnych przygotowań.
  • Należy przestrzegać zaleceń Lekarza Kierującego na Badanie.
  • Badanie USG w tym wypadku wykonywane jest przez powłoki brzuszne Pacjentki, dlatego prosimy o przyjście w spodniach lub spódnicy swobodnie opuszczanych na biodra, bluzce lub koszuli podwijanych do góry.

Koszt Badania – 600 zł

Test PAPP-A Grodzisk Mazowiecki

Pacjentki zainteresowane możliwością wykonania testu PAPP-A na terenie Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa i Milanówka zapraszamy do skorzystania z oferty przychodni Progress Clinic. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, a test PAPP-A przeprowadza doświadczony specjalista, co gwarantuje wysoką skuteczność badania.

Bardzo ważne jest, aby badanie zostało przeprowadzone na odpowiednim etapie ciąży, gdyż jego przedwczesne przeprowadzenie może dać wynik niemiarodajny. W razie wątpliwości, co do możliwości przeprowadzenia testu PAPP-A zachęcamy do kontaktu z recepcją poradni.

Do góry