Select Page

Ortopeda to lekarz specjalista zajmujący się układem kostnym, jego wadami rozwojowymi i nieprawidłowościami postawy. Część ortopedów dodatkowo specjalizuje się w traumatologii, a więc chirurgii urazowej. Chirurgia urazowa zajmuje się leczeniem operacyjnym kości, stawów oraz więzadeł, a pośrednio także mięśni i ścięgien dotkniętych urazami.Ze względu na specyficzny zakres specjalizacji wyróżniamy ortopedę i ortopedę dziecięcego. Ortopeda dziecięcy pracuje przede wszystkim, ale nie wyłącznie z noworodkami i niemowlętami z wadami rozwojowymi. Wśród najczęściej diagnozowanych i w miarę możliwości leczonych przez ortopedę dziecięcego wad rozwojowych zalicza się:

 • wady budowy mózgoczaszki,
 • zniekształcenia twarzoczaszki (np. niedorozwój żuchwy, rozszczep podniebienia twardego),
 • deformacje kończyn dolnych lub górnych (w obrębie kości długich, dłoni, stóp lub palców).

Co leczy ortopeda?

Przychodnia ortopedyczna dla dorosłych zajmuje się innym spektrum schorzeń, które możemy podzielić na trzy grupy:

 • urazy,
 • stany pourazowe,
 • zmiany zwyrodnieniowe.

W zależności od skali i zakresu urazu w obrębie układu kostnego mogą wymagać leczenia chirurgicznego lub ambulatoryjnego. To, jak zostanie zaopatrzony uraz oraz jak przebiegnie proces rekonwalescencji ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez pacjenta pełnej sprawności. Niestety leczenie części urazów wiąże się z zaistnieniem tzw. stanów pourazowych. Stanami pourazowymi nazywamy powikłania po przebytych złamaniach lub urazach wielonarządowych. Przyjmują one różną postać. Mogą to być przykurcze i ograniczenia ruchomości, jak również deformacje i skrócenia kości. Nie wszystkie stany pourazowe można leczyć za pomocą rehabilitacji i fizjoterapii. Część z nich wymaga wykonania korekcji chirurgicznej. Zabieg przeprowadza lekarz specjalizujący się w chirurgii urazowej. Urazy oraz stany pourazowe kwalifikujące się do leczenia zachowawczego wymagają od ortopedy natomiast skoordynowania działań rehabilitacyjnych oraz doboru odpowiedniego sprzętu ortopedycznego.

Zmiany zwyrodnieniowe są przez pacjentów szczególnie bardzo odczuwane w obrębie kręgosłupa oraz dużych stawów. Przyczynkiem do wizyty w gabinecie lekarskim są w takich przypadkach: duża bolesność, ograniczenie ruchów, rwa kulszowa oraz inne zespoły korzeniowe, które mogą prowadzić nawet do niedowładów kończyn.

Z czym do ortopedy?

Pacjenci trafią do gabinetu lekarza ortopedy przeważnie po doznaniu urazów dotykających narząd ruchu. Są to złamania, zwichnięcia, skręcenia – dolegliwości odczuwane w obrębie kości i stawów. Tymczasem z ortopedą powinniśmy się konsultować nie tylko po doznaniu urazu czy w ramach leczenia stanów pourazowych. Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy specjalisty od układu kostnego?

Wielu pacjentów trafia do ortopedy z powodu dolegliwości bólowych. Ból kręgosłupa, bóle stawów, bóle ścięgien czy mięśni, którym towarzyszą stany zapalne to z pewnością dobry powód, żeby odwiedzić ortopedę, ale nie jedyny. Na liście niepokojących symptomów, które powinniśmy skonsultować ze specjalistą znajdują się również:

 • problemy z ruchomością kończyn,
 • problemu z ruchomością stawów,
 • obrzęki,
 • bóle startowe i rozruchowe,
 • trzeszczenia w stawach.

Gdzie szukać dobrego ortopedy?

Szybka i fachowa interwencja ortopedyczna ma bezpośredni wpływ na to, czy po urazie wrócimy do pełnej sprawności. Dlatego w przypadku urazu nie warto zwlekać z umówieniem się na wizytę do dobrego specjalisty. To samo dotyczy symptomów zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa i stawów – im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym łatwiej będzie można przywrócić sprawność stawu poprzez odpowiednią rehabilitację i profilaktykę.

Do skorzystania z profesjonalnej pomocy wykwalifikowanego ortopedy zaprasza przychodnia Progress Clinic w Grodzisku Mazowieckim. Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę, fachową pomoc oraz przyjazną atmosferę.