Select Page

Fakty i mity o glutaminianie sodu

flour-791840_640Glutaminian sodu (MSG, E621) to substancja zwana potocznie „polepszaczem”, wzmacniająca smak i zapach wielu gotowych produktów spożywczych. Znajdziemy go w fast-foodach, słonych przekąskach, pasztetach i konserwach, zupach z proszku, mieszankach przyprawowych, a także niemal w każdym produkcie z działu „żywność przetworzona”. Sam kwas glutaminowy, główna składowa MSG, należy do aminokwasów endogennych i jest niezwykle ważny dla organizmu. Związek ten jest substratem do syntezy białka, pełni rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, wspiera usuwanie wolnych rodników, jest prekursorem glutaminy, zaopatruje w energię komórki jelit.

1. Czy MSG ma wpływ na nadwagę i otyłość?

Tak. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej (2008 rok) osoby spożywające produkty z dodatkiem E621 są w znacznie większym stopniu narażone na problemy z wagą, aniżeli jednostki jedzące produkty naturalne.

2. Czy MSG wpływa na zaostrzenie astmy?

Nie. Krążył mit, iż glutaminian sodu stymuluje ataki astmy oskrzelowej u osób borykających się z tą chorobą. Liczne badania zaprzeczyły, jakoby MSG miał z tym jakikolwiek związek.

3. Czy MSG powoduje migreny?

Nie. To kolejny mit, który nie został w żaden sposób potwierdzony przez naukowców. E621 nie wywołuje napadów migrenowych – nawet u osób szczególnie podatnych na bóle głowy.

4. Czy MSG wspomaga trawienie?

Możliwe. Zdania na ten temat są podzielone. Niektóre badania wykazały, że glutaminian sodu ułatwia trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych. Wielu zwolenników MSG używa tego argumentu promując MSG wśród osób starszych, borykających się z problemami trawiennymi.

5. MSG prowadzi do ekscytotoksyczności?

Tak. Skrajnie duże dawki glutaminianu sodu prowadzą do tzn. ekscytotoksyczności, czyli obumierania komórek nerwowych na skutek nadmiernego pobudzenia.