Select Page

Nawyki żywieniowe, które musisz znać

diet-695723_640Wbrew powszechnej opinii zdrowa, zbilansowana dieta nie opiera się wyłącznie na konieczności rezygnacji z ulubionych smakołyków na rzecz niesmacznych warzyw. Większość z nas zapomina, że racjonalne odżywianie polega głównie na przestrzeganiu pewnych zasad, które z czasem przechodzą w nawyki. To właśnie te, z pozoru nieistotne czynności, mają znaczący wpływ na nasze ogólne samopoczucie, zdrowie, a także… wygląd.
Najważniejsze nawyki żywieniowe:
• Regularność
Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, nasz organizm musi mieć dostarczaną energię z pożywienia na bieżąco. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest regularność posiłków. Długie przerwy pomiędzy jednym, a drugim prowadzą do magazynowania składników odżywczych w postaci tkanki tłuszczowej.
• 5 posiłków dziennie
Optymalna ilość posiłków dziennie waha się od 4 do 5, zależnie od naszych indywidualnych potrzeb. Grunt, by spożywać je o tej samej porze, w regularnych odstępach 2 – 3 godzinnych.
• Śniadanie
Śniadanie jest podstawą każdego udanego dnia. Brak najważniejszego posiłku prowadzi do gwałtownego spadku glukozy we krwi, a w efekcie do niekontrolowanych napadów głodu i sięganiu po niezdrowe przekąski.
• Urozmaicenie
Nie ma nic gorszego niż monotonne posiłki. Nasza codzienna dieta winna być urozmaicona poprzez wykorzystanie różnych produktów spożywczych. Pod żadnych pozorem nie możemy sprowadzać się wyłącznie do jednej grupy – np. samych warzyw.
• Naturalne, a nie przetworzone
To dość oczywiste – przetworzone produkty są niezdrowe i to pod każdym względem. Samodzielnie przygotowane posiłki, z naturalnych składników, dostarczą naszemu organizmowi wszystkie niezbędne minerały i witaminy.
• Woda
Woda to nasz przyjaciel – nie wróg. Nasze codzienne spożycie płynów winno oscylować w granicach 2 litrów na dobę. W połączeniu z wodą zawartą w żywności da nam to około 3,5 litra dziennie. Warto zaznaczyć, że codzienne procesy fizjologiczne prowadzą do utraty średnio 2,6 litra wody.