Select Page
USG jamy brzusznej

Badanie USG (badanie ultrasonograficzne) to bezinwazyjna metoda diagnostyczna o szerokim spektrum zastosowań. Badanie pozwala uzyskać obraz przekroju badanego narządu, dzięki czemu umożliwia ocenę jego kształtu, wielkości i położenia, a także jego powierzchni i wnętrza. W praktyce badanie USG pozwala na wczesne wykrywanie wszelkich zmian oraz nieprawidłowości w obrębie obserwowanych narządów i przestrzeni anatomicznych, a także ich wad wrodzonych.Ultrasonografia jako jedna z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych procedur medycznych może być przeprowadzana z praktycznie dowolną częstotliwością, także w przypadku kobiet w ciąży, kiedy to z resztą stanowi jedno z podstawowych badań kontrolnych. Lekarze wykonujący badanie ultrasonograficzne mają do swojej dyspozycji szerokie spektrum głowic o rozmaitych rozmiarach i kształtach, co pozwala na badanie bardzo różnych elementów ludzkiego ciała, takich jak: piersi, serce, tarczyca, prostata, jądra, układ moczowy, poszczególne stawy czy jama brzuszna.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to badanie, które ze względów profilaktycznych powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Celem badania jest określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej oraz wczesne wykrycie ich ewentualnych zmian lub nieprawidłowości. Dzięki USG jamy brzusznej możemy ocenić stan wątroby, nerek, trzustki, pęcherzyka żółciowego, śledziony, głównej tętnicy, macicy, prostaty i pęcherza.

Obok profilaktyki istnieje kilka dolegliwości, które stanowią wskazanie do wykonania diagnostycznego USG jamy brzusznej. Zalicza się do nich m.in.:

  • ostre, nieregularne bóle brzucha,
  • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
  • częste wymioty, biegunka, problemy z trawieniem,
  • nawracające i utrzymujące się wzdęcia,
  • krew obserwowana w moczu lub kale,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • znaczna utrata wagi ciała,
  • problemy w wypróżnianiu się,
  • utrzymująca się wysoka gorączka o nieznanym podłożu,
  • urazy brzucha.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Efektywność badania diagnostycznego zależy przede wszystkim od tego, czy prawidłowo się do niego przygotujemy. Zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy oraz jelitach to największa przeszkoda w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej, dlatego badanie USG jamy brzusznej jest badaniem przeprowadzanym na czczo. Co to oznacza dla pacjenta? Co najmniej 5 godzin przed badaniem nie możemy nic jeść i nic pić. Nie należy rzuć gumy, ani palić papierosów. Jednocześnie pacjenci, którzy przyjmują leki doustne powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody. Ostatni lek powinien zostać przyjęty najpóźniej na godzinę przed badaniem. A jeśli wiemy, że mamy tendencje do wzdęć już na 2 dni przed padaniem powinniśmy zachować lekkostrawną dietę i regularnie przyjmować leki zmniejszające ilość gazów w jelitach.

Czy pić wodę przed USG jamy brzusznej?

Jako że badania USG są wykonywane o różnych porach dnia, nie zawsze jesteśmy w stanie przyjść na badanie bez spożycia jakichkolwiek płynów. Diagności dopuszczają picie przed badaniem czystej wody niegazowanej – może to być woda mineralna lub woda filtrowana. Przy czym należy zachować umiar i na 3 godziny przed badaniem nie spożywać już żadnych płynów.

Co ważne, przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej nie należy spożywać kawy, ani napojów gazowanych.

Gdzie wykonać USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej możemy wykonać w każdej przychodni dysponującej odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem. Jedną z takich przychodni na terenie Grodziska Mazowieckiego jest Progress Clinic. Wykonujemy badania ultrasonograficzne profilaktyczne i diagnostyczne. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, który umożliwia nam przeprowadzanie pełnego spektrum badań USG. Zachęcamy do kontaktu.