Wizyta u urologa to dla większości pacjentów spory stres, który wynika z intymnego charakteru leczonych przez tego specjalistę dolegliwości.
Czym dokładanie zajmuje się urolog? Czego możemy się spodziewać podczas wizyty w gabinecie? Czy urolog to lekarz wyłącznie od „męskich spraw”?
Wydawać by się mogło, że pacjentami urologa są wyłącznie mężczyźni. Jest to przekonanie błędne, gdyż urolog zajmuje się chorobami układu moczowego zarówno u obu płci, również u dzieci. Jego podstawowym zadaniem jest rozpoznanie oraz leczenie wszelkich schorzeń systemu moczowo-płciowego. Specjalizuje się przy tym zwłaszcza, choć nie wyłącznie, w chorobach męskich narządów płciowych. Urolog diagnozuje m.in. wrodzone i nabyte wady prącia, choroby dotyczące jąder i prostaty, a także te dotyczące nerek i pęcherza.
Warto pamiętać, że nie każdy urolog zajmuje się leczeniem dzieci. Z małym pacjentem najlepiej udać się do urologa dziecięcego, który wprawdzie leczy te same schorzenia co u dorosłych, ale jest lepiej dostosowany do tego, co może pojawić się u małoletnich. Taki lekarz specjalizuje się w terapiach mniej oraz bardziej skomplikowanych, objawiających się w wieku dziecięcym, nierzadko współpracując z ekspertami innych gałęzi medycyny. Są to przypadki, które wykraczają poza kompetencje lekarza rodzinnego, który zaleca konsultację z urologiem.
Co leczy urolog?
Spektrum specjalizacji urologicznej jest w dużej mierze uzależnione od płci pacjenta. W przypadku mężczyzn urolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu szerokorozumianego układu moczowo-płciowego, w związku z czym leczy zarówno schorzenia dotykające zewnętrzne elementy układu płciowego, jak i choroby nerek. Co konkretnie leczy zatem urolog?
W przypadku kobiet i mężczyzn ten specjalista leczy:
- kamicę układu moczowego,
- krwiomocz,
- zaleganie moczu w pęcherzu,
- nietrzymanie moczu,
- torbiele nerek,
- infekcje i stany zapalne dróg moczowych i narządów układu moczowego,
- choroby nowotworowe nerek oraz pęcherza (we współpracy z onkologiem).
W przypadku mężczyzn wachlarz diagnozowanych i leczonych dolegliwości jest znacznie szerszy. Obejmuje dodatkowo:
- wodniaka jądra,
- stulejkę,
- wnętrostwo (dolegliwość wieku dziecięcego),
- załupek,
- żylaki powrózka nasiennego,
- choroby nowotworowe jąder i prostaty.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Przebieg wizyty w gabinecie urologicznym różni się nieco w przypadku kobiet i mężczyzn. Niemniej jednak, wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego specjalista zbiera niezbędne do diagnostyki informacje. Bardzo ważnym elementem rozpoznania są badania, dlatego pacjenci, którzy posiadają wyniki wcześniejszych analiz powinni pamiętać o ich zabraniu. Po zgromadzeniu informacji lekarz przechodzi do badania in situ.
Badanie urologiczne u kobiet polega przede wszystkim na dotykowej ocenie podbrzusza oraz okolic lędźwiowych kręgosłupa. Następnie lekarz sprawdza okolice krocza. Po takim badaniu możemy się spodziewać zlecenia przez specjalistę badań moczu.
W przypadku mężczyzn badanie urologiczne może zostać przeprowadzone jako:
- badanie naoczne (schorzenia zewnętrznych elementów układu płciowego),
- badanie dotykowe lub USG (dotyczy jąder),
- badanie przez odbyt (w przypadku chorób prostaty).
W tym ostatnim przypadku badanie jest wykonywane w taki sposób, aby lekarz mógł ocenić kształt i rozmiar stercza.
Gdzie znaleźć dobrego urologa w Grodzisku Mazowieckim?
Poszukując dobrego urologa, pacjenci często oczekują specjalisty, przy którym mogą czuć się swobodnie nie tylko podczas badania, ale również wywiadu lekarskiego, który porusza kwestie dla wielu z nas wstydliwe i intymne. Takiego specjalistę znajdziecie Państwo w przychodni Progress Clinic w Grodzisku Mazowieckim. Nasza placówka współpracuje wyłącznie z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy odznaczają się nie tylko kompetencjami i doświadczeniem, ale również indywidualnym podejściem do każdego pacjenta.