USG, USG, ale co to właściwie jest? To badanie ultrasonograficzne – bezinwazyjna metoda diagnostyczna o szerokim spektrum zastosowań. Badanie pozwala uzyskać obraz przekroju badanego narządu, dzięki czemu możliwa staje się ocena jego kształtu, wielkości i położenia, a także jego powierzchni i wnętrza. W praktyce badanie USG pozwala na wczesne wykrywanie wszelkich zmian oraz nieprawidłowości w obrębie przestrzeni anatomicznych, jak również wad wrodzonych. Jakie ma to odniesienie do jamy brzusznej?
Ultrasonografia, jako jedna z najbezpieczniejszych procedur medycznych, może być przeprowadzana z niemalże dowolną częstotliwością. Dotyczy to nawet kobiet w ciąży, u których stanowi ona jedno z podstawowych badań kontrolnych. Lekarze wykonujący badanie ultrasonograficzne mają do swojej dyspozycji głowice o rozmaitych rozmiarach i formach, co pozwala na badanie bardzo różnych elementów ludzkiego ciała, takich jak: piersi, serce, tarczyca, prostata, jądra, układ moczowy, poszczególne stawy czy jama brzuszna.
Co wykrywa USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to badanie, które ze względów profilaktycznych powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Jego celem jest określenie funkcjonowania narządów znajdujących się w jamie brzusznej oraz wczesne wykrycie ich ewentualnych wad. Dzięki USG tego obszaru specjalista ocenia stan wątroby, nerek, trzustki, pęcherzyka żółciowego, śledziony, głównej tętnicy, macicy, prostaty i pęcherza.
Nie tylko profilaktyka jest wskazaniem do wykonania diagnostycznego USG jamy brzusznej. Istnieje kilka dolegliwości, które są nie mniej istotne. Zalicza się do nich m.in.:
- ostre, nieregularne bóle brzucha,
- wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
- częste wymioty, biegunkę, problemy z trawieniem,
- nawracające i utrzymujące się wzdęcia,
- krew obserwowaną w moczu lub kale,
- krwawienie z dróg rodnych,
- znaczną utratę wagi ciała,
- problemy w wypróżnianiu się,
- utrzymującą się wysoką gorączkę o nieznanym podłożu,
- urazy brzucha.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Efektywność badania diagnostycznego zależy przede wszystkim od tego, czy prawidłowo się do niego przygotujemy. Zaleganie treści pokarmowej w żołądku, dwunastnicy oraz jelitach, a także gazy, to największe przeszkody w prawidłowej ocenie kondycji narządów należących do jamy brzusznej. Z tego powodu badanie USG jamy brzusznej jest przeprowadzane na czczo. Co to oznacza dla pacjenta? Co najmniej 5 godzin przed badaniem nie należy nic jeść i pić. Ograniczenie dotyczy również żucia gumy i palenia papierosów. Pacjenci, którzy przyjmują na stałe leki doustne, nie powinni przerywać terapii, ale dopuszcza się popijanie dawki ½ szklanki wody. Ostatnia tabletka powinna zostać zażyta najpóźniej na godzinę przed badaniem. A jeśli wiemy, że mamy tendencję do wzdęć, już na 2 dni przed badaniem powinniśmy zachować lekkostrawną dietę i stosunkowo wcześniej zacząć regularnie przyjmować leki zmniejszające ilość gazów w jelitach.
Czy pić wodę przed USG jamy brzusznej?
Ponieważ badania USG są wykonywane o różnych porach dnia, nie zawsze jesteśmy w stanie przyjść na badanie bez spożycia jakichkolwiek płynów. Diagności dopuszczają picie przed badaniem czystej wody niegazowanej. Może to być woda mineralna lub woda filtrowana, przy czym należy zachować umiar. A od 3 godzin przed badaniem nie spożywać już żadnych płynów. Przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej nie należy spożywać kawy ani napojów gazowanych!
Gdzie wykonać USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej możemy wykonać w każdej przychodni dysponującej odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem. Jedną z takich przychodni na terenie Grodziska Mazowieckiego jest Progress Clinic. Wykonujemy badania ultrasonograficzne profilaktyczne i diagnostyczne. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, który umożliwia nam przeprowadzanie pełnego spektrum badań, a nasi specjaliści są niezawodni. Jeżeli potrzebujesz zrobić USG jamy brzusznej, zgłoś się do nas.