Wypalenie zawodowe to istny kataklizm naszych czasów. Jest to stan, który dotyka ogromnej liczby pracowników, zarówno tych wykonujących pracę fizyczną, jak i osób zatrudnionych w zawodach wymagających wysiłku umysłowego. Może problem ten dopadł również Ciebie?
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Oznaki wypalenia zawodowego są bardzo różne, ale większość z nich oscyluje wokół uczucia wyczerpania i bezsensu, niechęci wobec wykonywania zadań oraz poczucia obniżonej skuteczności zawodowej. To również ten stan, kiedy budzisz się rano i zastanawiasz się, po co masz iść do pracy, skoro nie przynosi Ci ona żadnej satysfakcji.
Jeśli borykasz się z takimi symptomami, a nie leczysz wypalenia zawodowego, może doprowadzić Cię to do poważnych problemów zdrowotnych i zaburzeń emocjonalnych.
Co zrobić, jeśli ma się do czynienia z wypaleniem zawodowym?
Po pierwsze zwrócić się o pomoc. Psycholog specjalizujący się w walce z wypaleniem zawodowym będzie niezastąpiony. Niestety, poradzenie sobie samemu z takim stanem jest mało prawdopodobne.
W jaki sposób psycholog pomoże, jeśli mierzysz się z wypaleniem zawodowym i jak wygląda terapia?
Psycholog, który specjalizuje się w takim zakresie problemów, przede wszystkim nakieruje Cię na znalezienie i identyfikację przyczyn wypalenia zawodowego.
Nierzadko jego powodami są: nadmierny i długotrwały stres, niski poziom satysfakcji z wykonywania obowiązków w pracy, poczucie braku kontroli nad decyzjami, które zapadając odgórnie, znacząco i niekorzystnie wpływają na Twoje funkcjonowanie, ale także relacje międzyludzkie – z przełożonymi i współpracownikami – oraz przeróżnie rozumiana atmosfera panująca w miejscu pracy.
Psycholog pomoże Ci zrozumieć, jak te czynniki wpływają na Twoją kondycję i podpowie Ci, jakie sposoby są najbardziej skuteczne, by wybrnąć z tego bardzo niekorzystnego położenia. Ułoży z Tobą strategię postępowania, pozwalającą na obniżenie stresu i podwyższenie odczuwania satysfakcji. Do takich metod należą np. rozwijanie umiejętności zarządzania stresem, określenie celów i priorytetów, a także techniki relaksacyjne.
Specjalista od wypalenia zawodowego przeanalizuje z Tobą także relacje zawodowe, które z czasem ulegną polepszeniu. Nie można ich pominąć, bo właśnie problemy z przełożonymi lub współpracownikami nagminnie pogłębiają problem wypalenia zawodowego. W ramach terapii psychologicznej możesz pracować nad umiejętnościami, pozwalającymi na niezaburzone porozumiewanie się nawet w trudnych sytuacjach oraz nauczyć się, jak postępować, kiedy Twoje otoczenie wyzwala sytuacje generujące stres.
Psycholog w trakcie terapii skupi również uwagę na poprawie Twojego ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Jest to niezbędne, ponieważ osoby cierpiące na wypalenie zawodowe, doświadczają jednocześnie innych problemów emocjonalnych, a nawet zapadają na długofalowe choroby towarzyszące, m. in.: depresję, a także nie radzą sobie z nawracającymi lękami, problemami z zaufaniem, obniżoną samooceną, poczuciem bezsilności czy zamartwianiem się o swoją przyszłość.
Co możesz zrobić, żeby pozbyć się wypalenia zawodowego?
Z wyżej wymienionych powodów do sprawy trzeba podejść holistycznie i co najważniejsze, nie czekać aż będzie naprawdę źle. Dlatego jeśli dostrzegasz u siebie objawy wypalenia zawodowego, zgłoś się do psychologa i pozbądź się tych bardzo nieprzyjemnych odczuć, które towarzyszą Ci na co dzień. Terapia pozwoli Ci nie tylko na polepszenie sytuacji w pracy, ale również podniesie znacząco jakość Twojego życia poza nią.