Żarówka

Co daje badanie?

USG Piersi jest jednym z podstawowych badań mających zastosowanie w profilaktyce raka piersi oraz w diagnostyce zmian wyczuwalnych/patologicznych w piersiach. Podczas badania USG ocenia się również doły pachowe celem poszukiwania nieprawidłowych węzłów chłonnych. USG Piersi nie tylko wykonuje się u kobiet, badanie to wykonuje się również u mężczyzn, u których stwierdzono wyczuwalne zmiany/zgrubienia w sutkach.

W profilaktyce raka piersi bardzo ważne jest wykonywanie samobadania piersi 1x w miesiącu

Wskazania do wykonania badania

  • Wyczuwalne zmiany/zgrubienia stwierdzone podczas samobadania piersi
  • Bóle piersi, urazy piersi
  • Wystąpienie wycieku z brodawki
  • Stwierdzenie zaciągnięcia/wciągnięcia jednej brodawki
  • Stwierdzenie wyczuwalnych zmian/zgrubień w dołach pachowych
  • Profilaktyka raka piersi – badanie profilaktyczne/kontrolne wykonujemy 1x na rok u wszystkich kobiet, wykonywanie badania co 6 miesięcy zalecane jest u kobiet z rodzinnym występowaniem raka sutka lub raka jajnika, u kobiet po operacji raka sutka, u kobiet przyjmujących hormonalna terapię zastępczą
  • Kontrola zmian stwierdzanych w badaniach poprzednich

Jak się przygotować do badania?

Zaleca się, aby przed badaniem nie korzystać z dezodorantów oraz innych środków, które zmniejszają potliwość. Na badanie należy przynieść poprzednie wyniki badań USG oraz wynik mammografii (jeżeli była wykonywana).
Badanie USG Piersi wykonuje się w dowolnym dniu cyklu (wg aktualnych wytycznych nie ma konieczności, aby pacjentka była między 5. a 10. dniem cyklu).

Badanie wykona:

Dr Anna Skrzyńska

Poznaj lekarza

Koszt badania:250 zł

Brak zdjęcia lekarza

Dr Łukasz Olborski

Poznaj lekarza

Koszt badania:250 zł

USG piersi – na czym polega badanie?

USG piersi wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Lekarz nakłada na pierś specjalny żel, a następnie za pomocą głowicy ultradźwiękowej (podłączonej do komputera) przesuwa się po gruczołach sutkowych, wykonując ruchy okrężne oraz pionowe. Podczas badania sprawdzane są również doły pachowe – ma to na celu sprawdzenie czy nie kształtują się tam charakterystyczne zgrubienia. Należy pamiętać, że badanie USG piersi nie zastępuje badania mammograficznego. Oba badania uzupełniają się – dlatego tak istotne jest, aby przeprowadzać je regularnie. Po zakończonym badania, pacjent otrzymuje opis badania oraz zdjęcia.

Do góry