CO TO JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE PRP?
Metoda z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (ang. platelet-rich plasma, PRP) to innowacja stosowana w tzw. medycynie regeneracyjnej. Technika ta zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów poszukujących skutecznych i naturalnych sposobów leczenia. Osocze bogatopłytkowe to nic innego jak substancja uzyskiwana z krwi pacjenta. Zawiesina zawiera duże ilości płytek krwi, bogatych w czynniki wzrostu. Osocze bogatopłytkowe znalazło dlatego zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, w tym w dermatologii, stomatologii, chirurgii plastycznej oraz przede wszystkim w ortopedii, jako skuteczne i bezpieczne rozwiązanie terapeutyczne.
CZYM JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?
Osocze bogatopłytkowe jest płynem powstałym z krwi własnej pacjenta. Ma żółtawe zabarwienie, bo powstaje ze wspomnianej próbki i poddane jest procesowi wirowania w celu oddzielenia składników. Dochodzi wówczas do rozdzielenia trzech warstw: osocza bogatopłytkowego, warstwy leukocytarnej oraz skrzepu. Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w ortopedii, ponieważ zawiera wysoką koncentrację płytek krwi i zawartych w nich czynników wzrostu, które są odpowiedzialne za gojenie się ran i regenerację tkanek.
JAK DZIAŁA OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?
Leczenie osoczem bogatopłytkowym odbywa się poprzez iniekcję do miejsca wymagającego regeneracji, naprawy, nadbudowania. Składniki aktywne czyli czynniki wzrostu znajdujące się w osoczu, przyczyniają się do stymulacji komórek macierzystych i formowania tkanek. Płytki krwi aktywują procesy naprawcze oraz działają przeciwzapalnie. Co więcej, osocze bogatopłytkowe może być również stosowane w połączeniu z innymi procedurami w celu zwiększenia efektów terapeutycznych.
NA CZYM POLEGA ZASTOSOWANIE OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO W ORTOPEDII?
Osocze bogatopłytkowe jest stosowane przez naszych lekarzy specjalistów w leczeniu urazów i uszkodzeń stawów, np. stawu kolanowego czy barkowego. Może pomóc w zmniejszeniu bólu, stymulacji procesów regeneracyjnych i przywróceniu funkcji stawów.
PRP JEST ROZWIĄZANIEM NA:
- uszkodzenia ścięgna Achillesa (tendinopatia ścięgna Achillesa),
- ostrogi piętowe (entezopatia rozcięgna podeszwowego),
- “kolano skoczka” i “kolano biegacza” (tendinopatia więzadła rzepki),
- “łokieć tenisisty”, a także “łokieć golfisty” (entezopatia zginaczy nadgarstka),
- zapalenie kaletki łokciowej,
- zapalenie pochewek ścięgnistych,
- niektóre uszkodzenie więzadeł, w tym stawu kolanowego,
- uszkodzenia chrząstki stawowej, te urazowe oraz w chorobie zwyrodnieniowej (chondromalacja),
- uszkodzenia mięśni przywodzicieli uda,
- niektóre uszkodzenia pierścienia rotatorów barku,
- pourazowa regeneracja mięśni, ścięgien czy więzadeł,
- wspomaganie regeneracji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).