Select Page

zabiegi urologiczneWizyta u urologa to dla większości pacjentów spory stres, który wynika z intymnego charakteru leczonych przez tego specjalistę dolegliwości. Czym dokładanie zajmuje się urolog? Czego możemy się spodziewać podczas wizyty w gabinecie? Czy urolog to rzeczywiście lekarz od „męskich” spraw?

Wydawać by się mogło, że pacjentami urologicznymi są wyłącznie mężczyźni. Jest to przekonanie błędne, gdyż urolog zajmuje się chorobami układu moczowego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci. Jego podstawowym zadaniem jest diagnostyka oraz leczenie wszelkich chorób układu moczowo-płciowego. Specjalizuje się przy tym zwłaszcza – choć nie wyłącznie – w schorzeniach męskich narządów płciowych. Urolog diagnozuje m.in. wrodzone i nabyte wady prącia, choroby dotyczące jąder i prostaty, a także choroby nerek i pęcherza.

Warto pamiętać, że nie każdy urolog zajmuje się leczeniem dzieci. Z małym pacjentem najlepiej udać się do urologa dziecięcego, który w prawdzie leczy te same schorzenia co u dorosłych, ale u dzieci. Urolog dziecięcy specjalizuje się w leczeniu mniej oraz bardziej skomplikowanych chorób układu moczowo-płciowego objawiających się w wieku dziecięcym, nierzadko współpracując z lekarzami innych specjalizacji. Są to przypadki, które wykraczają poza kompetencje lekarza rodzinnego oraz sytuacje, w których lekarz rodzinny zaleca profilaktyczną konsultację ze specjalistą.

Co leczy urolog?

Spektrum specjalizacji urologicznej jest niezwykle szerokie i w dużej mierze uzależnione od płci pacjenta. W przypadku mężczyzn urolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu szerokorozumianego układu moczowo-płciowego, w związku z czym leczy zarówno schorzenia dotykające zewnętrzne elementy układu płciowego, jak i schorzenia nerek. A co konkretnie leczy urolog?

W przypadku kobiet i mężczyzn lekarz specjalista leczy:

 • kamicę układu moczowego,
 • krwiomocz,
 • zaleganie moczu w pęcherzu,
 • nietrzymanie moczu,
 • torbiele nerek,
 • infekcji i stanów zapalnych dróg moczowych i narządów układu moczowego,
 • choroby nowotworowe nerek oraz pęcherza (we współpracy z onkologiem)

W przypadku mężczyzn wachlarz diagnozowanych i leczonych dolegliwości jest znacznie szerszy i obejmuje:

 • wodniaka jądra,
 • stulejkę,
 • wnętrostwo (dolegliwość wieku dziecięcego),
 • załupek,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • choroby nowotworowe jąder i prostaty.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Przebieg wizyty w gabinecie urologicznym różni się nieco w przypadku kobiet i mężczyzn. Niemniej jednak, wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zbiera niezbędne w diagnostyce informacje. Bardzo ważnym elementem wywiadu są również badania, dlatego pacjenci, którzy posiadają wyniki wcześniejszych badań powinni pamiętać o ich zabraniu. Po zgromadzeniu wywiadu lekarz przechodzi do badania.

Badanie urologiczne u kobiet polega przede wszystkim na dotykowej ocenie podbrzusza oraz okolic lędźwiowych kręgosłupa. Następnie lekarz sprawdza okolice krocza. Po takim badaniu możemy się spodziewać zlecenia przez specjalistę badań moczu.

W przypadku mężczyzn badanie urologiczne może zostać przeprowadzone jako:

 • badanie naoczne (schorzenia zewnętrznych elementów układu płciowego),
 • badanie dotykowe lub USG (w przypadku jąder),
 • badanie przez odbyt (w przypadku chorób prostaty).

W tym ostatnim przypadku badanie jest wykonywane w taki sposób, aby lekarz mógł ocenić kształt i rozmiar stercza.

Gdzie znaleźć dobrego urologa w Grodzisku Mazowieckim?

Poszukując dobrego urologa pacjenci często szukają specjalisty, przy którym mogą czuć się swobodnie nie tylko podczas badania, ale również wywiadu lekarskiego, który porusza kwestie dla wielu z nas wstydliwe i intymne. Takiego specjalistę znajdziecie Państwo w przychodni Progress Clinic w Grodzisku Mazowieckim. Nasza placówka współpracuje wyłącznie z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy odznaczają się nie tylko kompetencjami i doświadczeniem, ale również indywidualnym podejściem do każdego pacjenta.