Select Page
USG

Ginekolog – niezależnie od tego, czy jest to lekarz czy lekarka – to specjalista, z którym powinna się „zaprzyjaźnić” każda kobieta. Tymczasem większość pań odwiedza gabinet ginekologiczny sporadycznie lub wyłącznie w okresie ciąży, ewentualnie w czasie jej planowania. Wynika to przede wszystkim z dyskomfortu, jaki możemy odczuwać w krępującej dla nas sytuacji związanej z badaniem ginekologicznym. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę konsekwencje naszych zaniedbań w tym obszarze, szybko uświadomimy sobie, że nawet jeśli dla nas wstydliwa, regularna kontrola ginekologiczna to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niezależnie od wieku kobieta powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny przynajmniej raz w roku.Jak wygląda wizyta u ginekologa? Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologiczny? Na czym polega i jak wygląda prowadzenie ciąży?

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizytę u ginekologa – jak w każdym innym gabinecie lekarskim – rozpoczynamy od rozmowy z lekarzem. Do niedawna niedoceniany przez niektórych specjalistów wywiad lekarski ma ogromne znaczenie dla prawidłowej diagnostyki. Może znacząco przyspieszyć wykrycie źródła problemu i pozwolić na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dopiero po zakończeniu wywiadu lekarz przystępuje do badania. W tym celu pacjentka jest proszona o rozebranie się od pasa w dół. Coraz częściej w gabinetach ginekologicznych czekają na panie jednorazowe spódnice, dzięki którym podczas badania możemy się czuć swobodnie.

Podstawowe badania ginekologiczne wykonywane są na fotelu ginekologicznym. W celach diagnostycznych  ginekolog dysponuje również badaniem USG. To ostatnie jest podstawowym badaniem diagnostycznym w trakcie ciąży.

Wizyta u ginekologa to także dokonała okazja do tego, aby przeprowadzić badanie piersi. Badanie piersi może mieć charakter badania dotykowego, przy czym coraz częściej specjaliści oferują swoim pacjentkom USG piersi. Dzięki ultrasonografii możemy wykryć wszelkie zmiany w piersiach.

Kiedy należy się zgłosić do ginekologa?

Wspomnieliśmy już, że profilaktyka zdrowia wymaga od nas wizyty w gabinecie ginekologicznym przynajmniej raz w roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wizyty profilaktyczne odbywać częściej. Do ginekologa warto się również udać wówczas, gdy:

  • odczuwamy ból w podbrzuszu,
  • mamy bolesne lub obfite miesiączki,
  • mamy nieregularne cykle,
  • dokuczają nam upławy, świąd i pieczenie pochwy,
  • bolą nas piersi.

O wizycie w gabinecie ginekologicznym warto również pamiętać podczas planowania ciąży.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej udać się między 6 a 8 tygodniem od ostatniej miesiączki. Nie należy z tą decyzją zwlekać zbyt długo, ponieważ do 10 tygodnia ciąży należy wykonać pierwsze niezbędne badania diagnostyczne. Jak będzie wyglądała ta wizyta?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży różni się od wizyt kontrolnych. Podczas tej wizyty lekarz założy kartę ciąży, przeprowadzi wywiad położniczy, wykona badania położnicze, cytologiczne i ultrasonograficzne. Dodatkowo zleci wykonanie całego szeregu badań diagnostycznych, najczęściej badania krwi i moczu.

Prowadzenie ciąży

Wizyty kontrolne u ginekologa odbywane przez przyszłą mamę bardzo często określamy mianem prowadzenia ciąży. Celem prowadzenia ciąży jest zapewnienie prawidłowego przebiegu rozwoju dziecka oraz zdrowia i dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Jest to jedna z usług medycznych o zindywidualizowanym charakterze, którą lekarz prowadzący dostosowuje do potrzeb i oczekiwań kobiety, a także stanu jej zdrowia i stanu zdrowia dziecka.

Jednym z zadań prowadzenia ciąży jest wczesne wykrywanie anomalii rozwojowych. Służą temu m.in. badania prenatalne, które pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć wady w rozwoju płodu, dzięki czemu możliwe jest leczenie dziecka jeszcze na etapie życia płodowego lub też przygotowanie przyszłych rodziców do wychowywania dziecka z niepełnosprawnością.