Choroba Cushinga jest rzadką, jednak niestety poważną, przypadłością endokrynologiczną. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na jakość życia pacjenta. U podstaw poradzenia sobie z tym schorzeniem leży jego zrozumienie i aktywne uczestniczenie w procesie leczenia podczas współpracy z lekarzem. Omówimy zatem specyfikę choroby Cushinga i to, jakie kroki można podjąć, aby ją kontrolować.
Choroba Cushinga – co to takiego?
Wtórną przyczyną choroby Cushinga jest nadmierna produkcja kortyzolu, czyli hormonu produkowanego przez nadnercza. A skoro kortyzol uznawany jest za hormon stresu, możesz już przypuszczać z czym wiąże się fakt, że jego za duża ilość krąży we krwi i dociera do każdego zakamarka organizmu. Oczywiście, prowadzi to do różnorodnych objawów i powikłań.
Choroba Cushinga i jej objawy
Osoby z chorobą Cushinga często doświadczają objawów, które interpretują jako wynik stresu, gorszych dni, czy też przerobienia pracą. Z tego powodu bagatelizują je i nie udają się do lekarza w celu zdiagnozowania faktycznego problemu. A to niestety ma jeszcze gorsze konsekwencje, bo zły stan sam nie przechodzi.
Dlatego w pierwszej kolejności powinno się wykluczyć przyczynę, o której mówimy za pośrednictwem dedykowanych temu testów diagnostycznych.
Symptomy, które mogą świadczyć o chorobie Cushinga
Choroba Cushinga może manifestować się za pośrednictwem przeróżnych objawów o zmiennym natężeniu. Na początku mogą być one bardzo subtelne, a z czasem stopniowo narastają. Sprawdźmy więc wspólnie, co może świadczyć o tym, że dotknęła Cię choroba Cushinga.
Najczęściej występujące objawy choroby Cushinga to:
-
Problemy z emocjami i psychiką
Choroba Cushinga wywołuje również zmiany w obszarze zdrowia psychicznego. Nie wolno o tym zapomnieć. Osoby, które na nią zapadły doświadczają zmian nastroju, smutku, lęków, a to nierzadko doprowadza do rozwoju depresji.
-
Zaburzenia snu
Powiązane są z poprzednim punktem. U pacjentów ze schorzeniem, które omawiamy dochodzi do znaczącego obniżenia jakości snu i jego zaburzeń. Znane są przypadki bezsenności towarzyszącej chorobie Cushinga.
-
Nadciśnienie tętnicze
Wysokie ciśnienie krwi również należy do częstych objawów choroby Cushinga. Nieleczone, prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, którymi są choroby układu sercowo-naczyniowego czy udary.
-
Cukrzyca
W tym przypadku choroba Cushinga łączy się ze wzrostem poziomu cukru we krwi, co ostatecznie kończy się rozwojem cukrzycy.
-
Osłabienie mięśni
Za którą stoi utrata masy mięśniowej, prowadzi do trudności z wykonywaniem codziennych czynności, poruszaniem, a łączy się z tkliwością i uczuciem zmęczenia.
-
Problemy z układem kostnym
Osoby z chorobą Cushinga doświadczają także osłabienia kośćca, co zwiększa ryzyko złamań.
-
Zmiany skórne
Skóra u pacjentów obciążonych chorobą Cushinga staje się cienka, podatna na siniaki oraz rozstępy. W niektórych przypadkach może wystąpić łuszczenie naskórka.
-
Nadmierne owłosienie
Inaczej hirsutyzm to przypadłość, polegająca na pojawianiu się nadmiernej liczby dojrzałych włosów na obszarach ciała androgenowrażliwych u kobiet. Są to miejsca męskiego owłosienia, czyli twarz, klatka piersiowa, plecy.
-
Zmiany w cyklu menstruacyjnym
U kobiet długotrwała nadprodukcja kortyzolu doprowadza do nieregularności w przebiegu cykli menstruacyjnych, a nawet do wstrzymania miesiączki.
-
Otyłość brzuszna
Polega ona na wzroście ilości i kumulacji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Towarzyszyć temu może figura „gruszki” oraz tzw. „moon face”, czyli twarz wyglądająca jak księżyc w pełni.
-
Problemy z widzeniem
Jeśli choroba Cushinga ma pierwotne źródło w postaci guza przysadki mózgowej, może dochodzić do ucisku na nerw wzrokowy. U pacjentów z taką zmianą dochodzi do problemów z widzeniem.
Symptomy świadczące o chorobie Cushinga mogą się różnić w zależności od pierwotnej przyczyny choroby, a może nią być zaburzona praca przysadki lub nadnerczy, a także guzy w obszarze tych gruczołów. Przebieg schorzenia uzależniony jest także od indywidualnych cech pacjenta.
Jeśli uważasz, że masz objawy sugerujące chorobę Cushinga, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować je z lekarzem endokrynologiem, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla kontrolowania tej choroby. Specjalista dostosuje terapię do Twoich potrzeb i przede wszystkim nie pozostaniesz w tym stanie sam.
Jak wygląda leczenie choroby Cushinga?
Terapia polega na przyjmowaniu leków lub, w niektórych przypadkach, schorzenie wymaga chirurgicznego usunięcia guza nadnercza lub przysadki mózgowej. Po rozpoczęciu leczenia pacjenci powinni być regularnie monitorowani, co łączy się z oceną skuteczności terapii, jej postępów i zmian w organizmie. Choroba Cushinga wymaga długotrwałego leczenia i systematycznej opieki medycznej.
Życie z chorobą Cushinga
Chociaż choroba Cushinga może stanowić wyzwanie, to dzięki odpowiednim działaniom pacjenci osiągają znaczącą poprawę jakości życia. Każdy pacjent jest inny, a choroba Cushinga może przebiegać różnie. Poprzez indywidualnie dostosowane leczenie, kontrolowanie poziomu kortyzolu we krwi, regularne badania kontrolne, można łagodzić oraz minimalizować zarówno objawy, jak i skutki uboczne tej choroby.
Podsumowanie
Choroba Cushinga nie jest bardzo częsta, ale jeżeli obawiasz się, że na nią zapadłeś, powinieneś zacząć od sprawdzenia poziomu kortyzolu we krwi. Nie należy ignorować objawów, które wymieniliśmy w tym artykule, bo mogą one nieść w sobie poważne komplikacje w stanie Twojego zdrowia i okazać się konsekwencjami utajonej choroby endokrynologicznej.