Choroba Hashimoto nazywana jest także przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. To schorzenie przewlekłe, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Nie zawsze jednak jest od razu diagnozowane, ponieważ pacjenci nie znają jego objawów. Zaradźmy temu i poznajmy wspólnie jaki to rodzaj choroby.
Czym jest Choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto, jak wspomnieliśmy, jest autoimmunologiczną przypadłością, w wyniku której układ odpornościowy organizmu atakuje własną tarczycę. To prowadzi do zapalenia tarczycy i uszkodzenia tkanek tego gruczołu. W rezultacie tarczyca przestaje prawidłowo funkcjonować, co może prowadzić do niedoczynności tarczycy, czyli niedostatecznego wydzielania hormonów tarczycy. Hashimoto może być także schorzeniem towarzyszącym niedoczynności.
Choroba Hashimoto – objawy
Symptomy w tym przypadku mogą być różne i nie zawsze kojarzone akurat z tym schorzeniem. To sprawia pewne trudności w diagnozie, jednak na jej właściwe postawienie pozwalają specyficzne testy.
Do najczęstszych objawów świadczących o chorobie Hashimoto należą:
-
Zaparcia
Problemy z przewodem pokarmowym, takie jak zaparcia, wynikają z zaburzeń metabolicznych.
-
Przyrost masy ciała
Powiązana z chorobą Hashimoto niedoczynność tarczycy wywołuje tycie, mimo niskiego spożycia kalorii.
-
Bóle mięśni i stawów
Choroba Hashimoto powodująca stałe pobudzenie układu immunologicznego może wywoływać tego rodzaju (ignorowane przez pacjentów) objawy.
-
Zimne dłonie i stopy
Objaw dość charakterystyczny, choć niejednoznaczny. Niedoczynność tarczycy wpływa na metabolizm i zdolność organizmu do utrzymywania ciepła.
-
Przesuszenie skóry
U osób chorych na Hashimoto skóra staje się sucha i może łuszczyć się. Jest to skutkiem zmniejszenia wydzielania tłuszczu przez gruczoły łojowe.
-
Przewlekłe zmęczenie i senność
Osoby cierpiące z powodu Hashimoto często doświadczają nieustępującego wyczerpania. Skarżą się na to, że nawet dłuższy wypoczynek niewiele zmienia.
-
Depresja
Jest najbardziej poważną wypadkową zaburzeń nastroju towarzyszącym chorobie Hashimoto. Zatem schorzenie to wpływa nie tylko na stan fizyczny pacjenta, ale również na jego samopoczucie i to w znaczącym stopniu.
Choroba Hashimoto – diagnoza i leczenie
Diagnoza choroby Hashimoto opiera się na badaniach krwi, które oceniają poziomy hormonów tarczycy (TSH, T3, T4) oraz obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Leczenie polega na przyjmowaniu leków zawierających hormon tarczycy, a więc ustabilizowanie funkcjonowania gruczołu, co związane jest z przeciwdziałaniem jego niedoczynności.
Ze względu na to, że choroba Hashimoto nie należy do schorzeń uleczalnych, musi być stale kontrolowana i wymaga okresowych badań. Jednakże jej systematyczne monitorowanie pozwala na zniwelowanie nieprzyjemnych objawów oraz dużą poprawę jakości życia pacjenta.
Życie z chorobą Hashimoto
Choroba Hashimoto jest przypadłością przewlekłą, ale istnieje wiele sposobów, które pomagają pacjentom radzić sobie z jej skutkami. Należą do nich:
-
Regularne wizyty lekarskie
Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważne jest, aby regularnie monitorować poziomy hormonów tarczycy i dostosowywać dawkę leków pod kontrolą lekarza. To ogromne wsparcie dla chorej tarczycy. Rozmowa o chorobie i jej zrozumienie pomaga w radzeniu sobie z nią na co dzień.
-
Dostosowanie diety
Choroby tarczycy, a zwłaszcza Hashimoto, wymagają selektywności co do wyboru składników pokarmowych i zbilansowania diety w taki sposób, by wspierała prawidłową pracę gruczołu. Niektóre składniki pokarmowe mogą bowiem pogłębiać stany patologiczne tkanki oraz promować przyrost masy ciała.
-
Aktywność fizyczna
Stanowi remedium na skłonność do tycia oraz ma znaczący wkład w uregulowanie metabolizmu. Poprawia także kondycję i samopoczucie. To ostatnie ma bardzo duże znaczenie przy chorobie Hashimoto.
-
Unikanie stresu
Stres może wpływać na pracę tarczycy i rozregulowywać dodatkowo gospodarkę hormonalną. Warto zatem dobrać odpowiednią dla siebie metodę relaksacyjną, np. medytację czy postawić na jogę.
Chorowanie na Hashimoto jest wyzwaniem. Jednak korzystając z opieki medycznej i przestrzegając odpowiednio dobranych wytycznych co do zdrowego stylu życia, można efektywnie zarządzać objawami tego schorzenia.
Podsumowanie
Jeśli masz podejrzenia, że Hashimoto występuje u Ciebie, zadbaj o swoje zdrowie. Prawidłowa diagnoza i opracowanie planu leczenia dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb ma tu kluczowe znaczenie.