Zwyrodnienia kręgosłupa to powszechne schorzenie, które może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Towarzyszące im bóle i dyskomfort potrafią być ogromnie uciążliwe. Na pewno cierpisz, jeśli dotyczy to Ciebie. A jaki wpływ mają zwyrodnienia na Twoje codzienne życie i jak możemy sobie z nimi radzić? Sprawdźmy.
Czym są zwyrodnienia kręgosłupa?
Zwyrodnienia kręgosłupa, powiązane z osteoartrozą, czyli chorobą zwyrodnieniowa stawów, to degeneracyjne zmiany zachodzące w kręgach i stawach kręgosłupa. Te zmiany polegają na stopniowym zużywaniu chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości.
Objawy zwyrodnienia kręgosłupa
Zwyrodnienia kręgosłupa mogą wywołać różnorodne objawy i odczuwalne zmiany, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. Oto niektóre z nich:
-
Ból
Ból pleców jest jednym z najczęstszych objawów przypadłości, o której mówimy. Może być przewlekły lub epizodyczny. Bywa, że promieniuje on do innych części ciała, takich jak ręce lub nogi. Jeżeli cierpisz też z powodu osteoartrozy pozostałych stawów, może on obezwładniać całe ciało.
-
Sztywność
Ograniczona ruchomość kręgosłupa, wynikająca ze zwyrodnień, utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak schylanie się czy obracanie się. Może także wywołać lęk przed aktywnością, ze względu na spodziewanie się, że wywoła ona ból.
-
Ograniczona aktywność fizyczna
Ze względu na ból i dyskomfort, osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa ograniczają swoją aktywność fizyczną, aby nie narażać się na dolegliwości. To może prowadzić do osłabienia mięśni i pogorszenia ogólnej kondycji organizmu.
-
Trudności w wykonywaniu czynności
Zwyrodnienia kręgosłupa mogą utrudniać wykonywanie prostych czynności, np. chodzenie po schodach, zakładanie butów czy podnoszenie przedmiotów. Człowiek cierpiący z powodu tego schorzenia staje się mniej samodzielny lub wykonuje czynności na siłę i z bólem.
-
Problemy z postawą
Zmiany w kręgosłupie mogą wpływają postawę ciała. Nierzadko dochodzi do wygięcia kręgosłupa lub cofania naturalnych krzywizn.
Przyczyny choroby
Być może jeszcze nie zapadłeś na tę jednostkę chorobową. Jednak możesz należeć do grupy ryzyka, u której zwyrodnienia kręgosłupa się ujawnią. Możesz przeciwdziałać rozwojowi, wiedząc skąd bierze się ta choroba.
Jak rozwijają się zwyrodnienia kręgosłupa?
Przyczyny zwyrodnień kręgosłupa są zróżnicowane i często wynikają z działania wielu czynników. Wpływają one na stopniowe zużywanie chrząstki stawowej oraz wywołują zmiany w strukturze kręgosłupa. Do najważniejszych przyczyn zwyrodnień kręgosłupa należą:
-
Starzenie się
Jednym z głównych powodów znalezienia się w grupie ryzyka, u której mogą wystąpić zwyrodnienia kręgosłupa jest wiek. W miarę starzenia, chrząstka stawowa ulega naturalnemu zużywaniu, a zdolność do regeneracji tkanek niestety spada.
-
Genetyka
Skłonność do zwyrodnień kręgosłupa może być dziedziczna. Osoby, których rodzice lub bliscy krewni mieli problemy z kręgosłupem, mogą być bardziej podatne na tego typu zmiany.
-
Ograniczona aktywność fizyczna
Brak regularnej aktywności fizycznej lub siedzący tryb życia zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zwyrodnień kręgosłupa. Z kolei ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i utrzymywanie aktywności mogą pomóc w ochronie przed przypadłością.
-
Uszkodzenia i urazy
Uszkodzenia w obszarze układu kostnego w wyniku wypadków, upadków lub urazów, nie tylko sportowych, ale również które spotykają każdego z nas, mogą przyspieszyć powstawanie zwyrodnień, jak również być ich przyczyną.
-
Obciążenia i przeciążenia
Dźwiganie ciężkich przedmiotów, niewłaściwa technika podnoszenia, a także praca lub aktywność, która prowokuje duże obciążenia, przyczynia się do zwyrodnień. Czasami jednak wystarczy szarpnięcie czy jednorazowe przeciążenie pleców, żeby doszło do utajonej zmiany, która potrafi przerodzić się w zwyrodnienie nawet po wielu latach od incydentu.
-
Niewłaściwa postawa ciała
Utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, zarówno przy wykonywaniu codziennych czynności, jak i siedzeniu przy biurku przez długi czas, może wywierać nacisk na kręgosłup. Stąd już niedaleka droga do zwyrodnień kręgosłupa.
-
Zwiększona masa ciała
Otyłość i nadwaga wywołują dodatkowe obciążenia dla układu kostno-mięśniowego, w głównej mierze dla kręgosłupa.
-
Nieodpowiednia dieta
Dieta uboga w składniki budulcowe i takie, z których korzystają procesy regeneracyjne, może znacząco upośledzać kondycję szkieletu. Ważna jest więc odpowiednia suplementacja, jeżeli doszło do niedoborów składników ważnych dla układu kostnego.
-
Inne choroby
Niektóre schorzenia, np. reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa, mogą wpływać na stan kręgosłupa i znacząco pogarszać jego stan.
-
Praca zawodowa
Wykonywanie niektórych zawodów jest typowane jako czynnik wpływający na większą podatność na zwyrodnienia kręgosłupa. Wśród nich wysoko plasują się prace fizyczne, ale również takie, przez które spędzamy wiele godzin bez ruchu.
-
Palenie papierosów
Palenie papierosów ma pośredni wpływ na możliwość wystąpienia schorzenia, o którym mówimy, jednak nie należy mu umniejszać. Konsekwencją nałogu może być zmniejszony dopływ krwi do tkanek kręgosłupa. Ostatecznie dochodzi do obniżenia wydajności procesów regeneracyjnych, które przeciwdziałają powstawaniu zwyrodnień kręgosłupa.
Pamiętaj, że zwyrodnienia kręgosłupa to proces, który rozwija się stopniowo, dlatego wiele z tych czynników ryzyka może działać synergistycznie. Dlatego ważne jest przeciwdziałanie: utrzymanie zdrowego stylu życia, regularna aktywność fizyczna oraz dbanie o przestrzeganie warunków poprawnego wykonywania prac fizycznych.
A co, jeśli już masz zwyrodnienia kręgosłupa?
Chociaż zwyrodnienia kręgosłupa mogą wpłynąć na jakość Twojego życia, istnieją sposoby zarządzania nimi i minimalizowania ich wpływu na codzienne funkcjonowanie. Są to między innymi:
-
Leczenie farmakologiczne
Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pozwoli to na złagodzenie bólu oraz dyskomfortu, jednak jest to rozwiązanie doraźne i niedługofalowe.
-
Fizjoterapia
Fizjoterapeuci pomagają w poprawie ruchomości kręgosłupa oraz wzmocnieniu mięśni. Dopasowana do indywidualnych potrzeb terapia wpływa pozytywnie na zmniejszenie bólu i sztywności.
-
Masaż
Masażysta może pomóc w złagodzeniu napięć mięśniowych. Ponadto korzystanie z profesjonalnych masaży poprawia krążenie krwi w organizmie, co jest ważne dla pobudzenia procesów regeneracyjnych.
-
Ćwiczenia
Regularne ćwiczenia mają kluczowe znaczenie dla utrzymania pleców w lepszej kondycji. Lekarz lub fizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia. Przy zwyrodnieniach kręgosłupa lepiej postawić na skonsultowany zestaw ćwiczeń.
-
Zmiana stylu życia
Analiza co do tej pory było nieprawidłowe, unikanie obciążania kręgosłupa, dbanie o prawidłową postawę i dietę, pomaga w zapobieganiu pogłębiania się dolegliwości.
-
Zdrowa dla kręgosłupa dieta
Odżywianie bogate w składniki, takie jak witamina D i wapń, ma wpływ na utrzymywanie zdrowych stawów i kości.
-
Wsparcie psychologiczne
Ból i ograniczenia związane ze zwyrodzeniami kręgosłupa nierzadko rzutują na pacjentów. Rozmowa z psychoterapeutą może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi aspektami choroby zwyrodnieniowej.
Podsumowanie
Zwyrodnienia kręgosłupa są częstym problemem zdrowotnym, który nie pozostaje bez wpływu na nasze codzienne życie. Jednak podejmowanie odpowiednich działań, jest w stanie złagodzić dolegliwości i zminimalizować ich wpływ na jakość życia. Nie należy ignorować objawów, a drogą do tego jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Po podjęciu odpowiednich kroków w kierunku przywrócenia zdrowia, będziesz mógł cieszyć się pełnią życia, pomimo tego, że dotknęły Cię zwyrodnienia kręgosłupa.